25 let vegan

Od veganského pravěku do veganského blahobytu roku 2020...

Vítám Vás. Když jsem v roce 1993 začínal s vegetariánstvím a v roce 1995, před 25 lety, přešel jako jeden z prvních v Česku na veganskou stravu, všichni mi říkali, že pořádný chlap musí mít kus pořádného masa a že do roka umřu. No, nestalo se :-) Rád bych část toho poselství, filozofie nenásilí a respektu ke všemu živému, předal dál. Na tomto webu si můžete vybrat e-knihy nebo emailblogy, stejně tak jako přečíst články nebo zabrousit na spřátelené odkazy.

 

V roce 1995, když jsem s velkými obtížemi s veganským stravováním začínal, bylo těžké skoro cokoliv sehnat. Jak moc se to liší ode dneška! Tehdy byl omezený i výběr zeleniny a ovoce, nebyly supermarkety, nebyl internet natož online obchody. V malé zdravé výživě se daly koupit fazole, tofu a pár nechutných pomazánek. Když se objevila knížka o vegetariánství, bral jsem ji všema deseti, když vyšla kniha Dr. Klapera - Veganská výživa, jezdil jsem pro ni stopem s batohem na Slovensko k jejímu vydavateli... Byla to první a jediná knížka, která snad tehdy byla. Začít být veganem jsem zkoušel mnohokrát, a vždy to porušil - rodina mne v tom samozřejmě nepodporovala, informací bylo málo, veganských potravin také nebo se tak ani nejmenovaly a nikdo ani nevěděl, co to ten vegan vlastně je. Jako z jiného světa k nám přicházely informace o veganství v Anglii, kde Vegan Society vznikla již v roce 1944... Vždy jsem veganství nějak porušil

 

Jak moc se to liší od situace dnes. Veganských produktů jsou dnes plné regály supermarketů, drogerií, online obchodů. Zelenina a ovoce jsou prakticky vždy, výběr je skvělý. Nabídka veganských alternativ, polotovarů, mraženého zboží, zmrzlin, nanuků, balených produktů, je obrovská. Když jsem v 90. letech chodil s nášivkami McMurder, nikdy by mne nenapadlo, že v roce 2020 budu v Německu chodit do McDonald´s na vegan burger :-)

 

Tehdy to byl takový veganský pravěk. A o tom je moje připravovaná kniha - o cestě od veganského pravěku do veganského blahobytu. Stravuji se tak 25 let, což je myslím dostatečným potvrzením toho, že chlapi, kteří tehdy u bůčku, uzeného a alkoholu rozebírali, že do roka umřu, jednoduše neměli pravdu :-)