Baklažánové pyré s olivovým olejem

bakl

bakl_

 

Baklažánové pyré s olivovým olejem

 

Baklažánové pyré nebo chcete-li "baklažánový kaviár" je chutným a naprosto jednoduchým "mezze" - předkrmem, ale i například lehkou a chutnou večeří, pokud jej doplníte třeba o salátek nebo čerstvě upečené domácí pečivo.

Lilek baklažán je poměrně nedoceněným a dosti neznámým druhem zeleniny. Přitom obsahuje řadu vitamínů, minerálních látek i stopových prvků, které jsou ve výživě velmi cenné. Vyniká především vysokými obsahy vitamínů řady B, obsahem draslíku, železa, zinku a hořčíku. Díky kombinaci nutrientů a vitamínů byl u mnohých středomořských národů považován za afrodiziakální potravinu.

Správně upečený lilek je navíc velmi chutný. Sami budete překvapeni jeho chutí ;-)

 

Suroviny:

1 středně velký zralý lilek

olivový olej s co nejnižší kyselostí

mořská sůl se směsí středomořských bylinek 

 

Postup:

Lilek omyjeme a podélně nakrojíme 3-4 řezy lehce pod slupku (do hloubky cca 1cm). V předehřáté troubě jej necháme péct tak, jak je, jen lehce nakrojený, po dobu asi 20-25 minut na 180-200°. Občas shlédneme, zda se nepálí, ale jeho slupka této teplotě odolá. Jakmile se začne slupka více smrskávat, lilek bude upečený. 

Poté jej vyjmeme z trouby a můžeme ještě zatepla celý jeho obsah vyškrabat ze slupky do misky. Necháme lehce vychladnout, prolijeme kvalitním olivovým olejem a posypeme bylinkovou solí. Vidličkou nebo metličkou promícháváme a pevnější dužninu roztíráme, až z hmoty vznikne konzistentnější pyré. 

Lilkové pyré je výborné ještě teplé s kouskem pečiva, ale stejně tak i chlazené. Můžeme si jej tedy uložit do ledničky na později.

Variací na lilkové pyré je přidání dvou lžic (rostlinného) jogurtu a dvou lžic tahini na pokrm zvaný "baba ghanoush". 

 

 

Další recepty budou následovat. Pokud chcete podpořit naše partnery, podívejte se na stránky:

 

Lesní penzion & seminářové centrum Novina - pobytové centrum se 100% veganským stravováním

 

Reformhaus.cz - eshop s nabídkou 100% veganského zboží, od čokolád, kafe, tělových olejů, slunečních krémů, až po masážní prostředky, vybavení domácnosti a další zboží. 100% sortimentu je vegan. Doručení nad 500Kč na pobočky Zásilkovny nebo nad 1000Kč až k Vám domů je zdarma.